úvodní » Mateřská škola


Pozvěte si planetárium do Vaší mateřské školy!

Programy pro mateřské školy

Jsou programy vhodné i pro ty nejmenší děti?

Zábavně-vzdělávací programy Mobilního planetária jsou určeny dětem od 3 let. Například filmovou pohádku "Jak Měsíc putoval ke Slunci na návštěvu" s námi shlédly děti již v celé řadě mateřských škol, takže se nemusíte obávat, že by pro děti byl program příliš náročný. Dětem se naše pořady velmi líbí a často si o našich filmech vyprávějí i několik dalších dní. Projekci děti navíc sledují vleže, což má relaxační účinek.

Co se s námi děti můžou naučit?

Pořady se snaží dětem srozumitelnou formou (prostřednictvím pohádky) vysvětlit základní jevy astronomie. Děti se mohou dozvědět např. proč se na Zemi střídá den a noc, jak se jmenují fáze Měsíce, jak se jmenují nejznámější souhvězdí nebo proč ve městě nemůžeme pozorovat hvězdy, či proč jablko padá ze stromu dolů na zem.

Jezdíme i do vzdálenějších a menších škol?

Lektoři Mobilního planetária vyjíždí z poboček v Praze, Brně a Ostravě do školek po celé ČR. Podmínkou je minimální počet 50 účastníků, nebo souhlas se zaplacením paušální ceny odpovídající tomuto počtu. Pokud jste malá školka, doporučujeme se spojit s nějakou jinou školou či školkou v okolí – přejezd na jiné místo i během jednoho dopoledne není pro nás problém.

Jak velký prostor pro postavení planetária potřebujeme?

Pokud nemáte k dispozici tělocvičnu a nebudete se např. spojovat s nějakou základní školou v okolí, v mateřských školách promítáme obvykle v malé planetární kupoli. Promítání planetária je možné kdekoliv, v běžné třídě či herně. Příprava techniky a nafouknutí kupole trvá asi 30 minut. Jelikož se uvnitř planetária leží, zapůjčujeme si od školy karimatky, nebo doporučujeme, aby si děti přinesly vlastní polštářky.

Jak je možno návštěvu Mobilního planetária využít?

Naše pořady jsou koncipovány primárně jako výukové. Návštěvu Mobilního planetária lze však pojmout i jako zábavní aktivitu v odpoledních hodinách. V teplých měsících na akcích s více než 100 účastníky pořádáme také promítání v planetáriu na školní zahradě. Výběr programu pak může být uzpůsoben i rodičům a starším sourozencům.